ga-sc

نحوه اتصال سرچ کنسول به گوگل آنالیتیکس | ضرورت اتصال این دو چیست؟

احتمالا با دیدن عنوان این مطلب، ترغیب شدید تا با نحوه متصل کردن سرچ کنسول به گوگل آنالیتیکس آشنا شوید یا شاید همین عبارت را در گوگل سرچ کردید و به اینجا رسیدید.

بنابرین احتمالا با سرچ کنسول و گوگل آنالیتیکس آشنا هستید و دیگر وارد جزئیات در مورد عملکرد و کارایی این دو ابزار نشویم، اگر به هر دلیلی با آنها آشنا نیستید می‌توانید مطلب سرچ کنسول چیست؟ را بخوانید.

قبل از اینکه بررسی کنیم چطور می‌توانیم سرچ کنسول را به آنالیتیکس وصل کنیم اجازه بدهید چند قدم عقب‌تر بیاییم و این سئوالات را از خودمان بپرسیم:

  • اصلا چرا باید سرچ کنسول و گوگل آنالیتیکس را بهم متصل کنیم؟
  • ضرورت اتصال این دو ابزار چیست؟
  • اگر وصل نکنیم چه اتفاقی می‌افتد و اگر وصل کردیم چه چیزی بدست می‌آوریم؟

ما در این فرایند با دو ابزار سروکار داریم. یکی سرچ کنسول که نحوه رفتار گوگل با سایت را نشان می‌دهد و دیگری گوگل آنالیتیکس، که رفتار کاربر با سایت را در اختیار ما قرار می‌دهد. سرچ کنسول گزارشی از عبارت جستجو شده (query) ، میزان نمایش عبارت (impression) , نرخ کلیک یا همان ctr ، پوزیشن عبارت جستجو شده ، نحوه crawl و هر چیزی که سمت موتور جستجو اتفاق می‌افتد را نشان می‌دهد.

در مقابل گوگل آنالیتیکس گزارش هر آنچیز که مرتبط با رفتار کاربر است را ارائه می‌دهد. به ما می‌گوید کاربر چقدر در سایت حضور داشت ، چند صفحه را بازدید کرد؟ مدل گوشی کاربران چه بود؟ و …

حالا سوال شفاف‌تر اینست:

ضرورت اتصال سرچ کنسول به آنالیتیکس چیست؟

از کجا متوجه شویم کاربری که عبارتی را در گوگل سرچ کرد ، کلیک کرد و وارد سایت شد چه رفتاری از خودش نشان می‌دهد؟ چقدر در سایت می‌چرخد ، بونس‌ریتش چقدر است؟ کدام لندینگ پیج را باید بهینه کنیم تا اهدافمان را محقق کنیم؟

سرچ کنسول چنین گزارشی به ما نمی‌دهد بنابراین در صورت عدم داشتن چنین گزارشی، تحقق اهداف سایت کمی سخت خواهد شد.

بنابراین نیاز داریم تا داده‌های سرچ کنسول را به یک ابزار تجزیه و تحلیل رفتار کاربر ارسال کنیم و چه چیزی بهتر از گوگل آنالیتیکس.

فکر می‌کنم تصویر زیر توضیحات بالا را بهتر توصیف کند

سرچ کنسول

چگونه سرچ کنسول را به گوگل آنالیتیکس متصل کنیم؟

حالا که با ضرورت اتصال گوگل آنالیتیکس و سرچ کنسول آشنا شدیم، برویم سراغ نحوه اتصالشان با هم.

برای اینکار باید چند گام را طی کنیم.

ابتدا وارد اکانت گوگل آنالیتیکس شوید و سپس از منوی سمت چپ روی قسمت Admin کلیک کنید.

admin

سپس از ستون Property روی گزینه Property Setting کلیک کنید.

property

یک مرحله جلوتر می‌روید، صفحه را اسکرول کنید و کمی پایین بیایید و قسمت Search Console را پیدا کنید.

در این ناحیه روی دکمه Adjust Search Console کلیک کنید.

Adjust Search Console

بعد از اینکه روی این دکمه کلیک کردید وارد صفحه جدیدی می‌شوید. اگر قبلا سرچ کنسول را متصل کرده باشید اینجا نام دامنه را می‌بینید در غیر اینصورت روی لینک Add کلیک کنید.

add-search-console

در این صفحه لیست سایت‌هایی که در سرچ کنسول verified شده باشند را مشاهده می‌کنید. سایتتان را انتخاب کنید و روی دکمه save کلیک کنید.

search-conosle-link

تمام شد.

اگر مراحل را بدرستی طی کرده باشید سرچ کنسول به اکانت گوگل آنالیتیکس متصل شد. از این پس می‌توانید داده‌های سرچ کنسول را در آنالیتیک در قسمت Acquisition > Search Console ببینید و رفتار کاربران را نیز مشاهده کنید و براساس آن ، اولویت تولید یا ویرایش محتوا و تکنیک‌های سئو را تعیین کنید.

acquisition

1+

2 دیدگاه در “نحوه اتصال سرچ کنسول به گوگل آنالیتیکس | ضرورت اتصال این دو چیست؟”

  1. مررررسی که انقدر خوووب مطالبو برامون باز میکنید و خیلی شفاف و روان به جزییات میپردازید.. مثالهایی که میزنیدخیلی کمک میکنند /ممنون

    1+

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *